Základní návod, jak víc číst

Začal prosinec a já za pár dní splním svoje letošní předsevzetí, že zase přečtu alespoň jednu knihu týdně. To znamená 52 knih za rok.

Daří se mi to už pět let v kuse. Dokonce se mi podařilo dostat se i na stovku.

Lásce ke knihám mě táta naučil, jenže postupně jsem se čtení sama odnaučila. Mohla jsem vždy dělat plno jiných věcí. Taky se na to nejde pořád soustředit. Je moc vedro. Seriály, Facebook, a tak… Pak jsem se ale před hrozivou zkouškou z historie rozhodla, že za odměnu začnu číst. Nikdy jsem třeba nedočetla Harryho Pottera. Teď to napravím.

Byl to boj. Tak jsem to potřebovala nějak ulehčit. Nejsem pravý knihomol. Neustále podvádím. A vůbec se za to nestydím.

No a protože jsem se tehdy musela znovu naučit opravdicky číst, napadlo mě, že by moje poznatky mohly pomoci dalším chonickým odkládačům. A nejen s knihami, ale i s články na internetu. Protože udržet pozornost na dlouhý text na monitoru je přeci těžké, že?

Motivace

Pokud prostě víš, že chceš číst víc a chceš to hodně, tak se klidně přesuň k dalšímu nadpisu.

Pokud si myslíš, že to je předem ztracené, protože se o to pokoušíš dlouho, tak nemáš kam hlouběji klesnout a můžeš zkusit cokoli, ne?

Pokud nevíš, k čemu to čtení je, tak přeci k tomu, aby ti nezakrněl mozek. Nemusíš přečíst každý týden jednu knihu. Stačí 4 během roku, které si zamiluješ. Nebo pár článků, co se hodí ke konverzaci, do práce nebo jen tak do života. Čtení navíc zlepšuje slovní zásobu a vyjadřování. A to se hodí vždycky.

Pokud se chceš spíš naučit číst rychleji, můžeš zkusit tipy z článku You can teach yourself to read an entire book in a single day.

Nejsem certifikovaný čtenářský terapeut. Ale věřím, že číst může každý a cenu to má, protože je to zábava. Prosté. Jen se nedokážeme odhodlat a duch doby nám taky moc nepřeje. Ale nic, s čím by se nedalo hnout.

Ideální podmínky

Najdi si čas. Možná máš pocit, že čas nemáš vůbec. Nechci tvrdit opak, ale zkus několik dní pozorovat, jak trávíš své dny. Jak dlouho se rozhoduješ, co na sebe… Trvají tvoje sprchy déle, než opravdu potřebuješ… Koukáš po cestě do práce do mobilu a z toho půlku jen čekáš, až se chytneš signál… Zapínáš večer seriál, který znáš už nazpaměť… ? Když to sečteš, možná najdeš dost času pro sebe i pro čtení.

Vykašli se na to, co tě vlastně nebaví. Za sebe mám perfektní příklad: Walking Dead. Každý další díl mě frustroval. Bez ohledu na to, kolik času jsem s tím strávila, nemělo cenu dál čekat, že mě to začne bavit. To samé platí pro knihy. Pokud něco dělat nemusíš a ani nechceš, proč to vůbec děláš? Třeba jindy bude vhodnější příležitost. Třeba ne a bude to taky ok. Teď se raději přesuň k tomu, co tě baví, když můžeš.

Plánuj. Tedy rámcově. Nemusíš si psát deadline, kdy co dočteš. Spíš si před usnutím projdi, jaký bude tvůj zítřek a jestli v něm najdeš čas na čtení. Pokud ano, začni se těšit. Vše se dělá líp, když jsi předem připraven, že tě to čeká. Ale nedělej z toho povinnost. Když to nevyjde, nic se nestane.

Uklidni se. Pokud máš po celém dni hlavu plnou myšlenek, osprchuj se, nebo zkus nějakou automatickou činnost. Zapni si nenáročnou hru, kde kolem sebe jenom mlátíš. Kresli. Pověs prádlo. Televizi bych ale nedoporučila.

Připrav si prostředí. Čti tam, kde je ti příjemně. Pouklízej, připrav si světlo, uvař čaj nebo nalij víno. Vypni notifikace. Pokud ti nejde číst doma, najdi místo venku. Park, kavárna, knihovna, jídelní zóny v obchoďáku, metro… Vem si sebou pití, klidně i svačinu, tužku a blok pro poznámky. Mobil můžeš na tu chvíli nechat doma.

Hluk je hajzl. Nejlepší je, když se okolní zvuky zvlášť nemění. Zkus ambient, instrumentální soundtrack, post-rock, nebo vyber playlist na Spotify (pozor na reklamy). Některé styly se i hodí k určitým příběhům, můžeš tak atmosféru knihy podpořit. Nebo zkus Noise Machine, A Soft Murmur nebo jinou aplikaci vytvářející šum. Namíchej kombinaci, co ti nejvíc sedí. Pokud budeš používat stále stejnou, třeba si tvůj mozek zvykne a kdykoli ji uslyší, dostane chuť na slova.

Nech se podporovat. Povídej si s ostatními o knihách. Nech si knihy doporučovat a doporučuj také sám. Věřím, že mnozí by se nedostali přes druhou knihu Písně ledu a ohně, kdyby se kolem této série neutvořila komunita. Pro tyhle účely existují i sociální sítě (Goodreads ❤, ČBDB, Databáze knih), skupiny na Facebooku nebo různá fóra.

A je vůbec co číst?

No jasně, zeptej se svých přátel, co je v poslední době zaujalo.

Neděs se dlouhých článků

Hodně lidí má problém číst dlouhé články na internetu. U někoho to vede k rezignaci, u jiného k chaotické liště se záložkami. Přicházíme tak o dost zajímavých informací. A narovinu – jsou témata, kde stačí číst dobré články a ušetřit tak čas a peníze za knihy, ale neříkejte to těm šťastlivcům, kterým vyšla vlastní kniha o uklízení a marketingu.

Ukliď si archiv. Promysli si chytrou archivaci článků, které se budeš držet. Neházej je na lištu. Lepší je třeba Pocket, který je i do mobilu a články v něm můžeš rozdělit podle štítků a dál je sdílet. Projdi, co sis dříve uložil. Pokud používáš retweety jako na potom, budeš to mít těžší. Ukládat do archivu jde i na Facebooku. Ale pozor na životnost odkazů. Když se k něčemu dostaneš pozdě, může to být už mrtvé.

Rozhodni se, co za ten čas stojí. Při uklízení i u nového článku se rozhodni, jestli tě to téma vážně zajímá. Není text zastaralý? Nebo ti to jen připomíná koníček, který jsi zvažoval, ale už na něj kašleš? Co ti říká o tématu, když ho rychle proskenuješ? Vypadá to, že obsahuje jen věci, které vůbec neprohlubují tvé znalosti? Tak na něj kašli.

Nevymlouvej se. Číst z monitoru nebo displeje mobilu se dá. Kolik hodin denně na nich čteš novinové titulky, chat nebo statusy? Rozdíl je v tom, že při čtení článků nejsi neustále stimulovaný úplně novou, často kontrastní zprávou. Není po tobě vyžadována neustále nová akce. Mozek navyklý na takovou stimulaci rád uniká jinam, takže ze začátku se budeš muset hlídat. Ale stačí pár článků a on se uklidní. To když bude dostávat odměnu v podobě informací, které dřív neznal.

Začti se kdekoli. Některé weby u textů píšou předpokládanou délku čtení. Dlouhý článek může trvat i 45 minut. Po nějaké době sám odhadneš, že některé články jsou akorát tak na cestu do práce, nebo k čekání na poště. Máš čas i v práci, ale je ti blbé si tam číst? Pokud jsi našel text, který obsahuje profesně zajímavé informace, proč se do něj nepustit? Ostatně šéf, co neuznává sebevzdělávání, je znamení, že něco není v pořádku.

Vem si sluchátka. Pokud chceš, můžeš si nechat články předčítat. Appka od Pocketu využívá TTS a přečte díky Převodu textu na řeč od Google nebo tomu od Apple jakýkoli jazyk rychlostí, kterou si nastavíš. Pokud vidíš v nastavení jen pár jazyků, zkontroluj, jestli appka automaticky nepoužívá jiný převod – třeba ten od Samsungu býval dost omezený – a přeškrtni na ten lepší a restartuj Pocket.

Já takhle čtu při automatických činnostech nebo na procházce. Někdy mě v textu něco víc zaujme a pak se po dočtení na chvíli zastavím, najdu důležitou pasáž a okopíruji do poznámek nebo do doporučení na profilu. Pocket umí i automatické přehrávání. Pokud ho využíváš, dej pozor, ať se ti po přehrání neodešlou články automaticky do archivu (pak se trochu hůř hledají). Je lepší si je tam odeslat ručně, až když chceš. Třeba po sdílení.

Přemýšlej, zapisuj & sdílej

Čtení není pouze konzumace. Lidský mozek do sebe nestahuje data, která prostě zapíše a podle potřeby vyvolá. Ve skutečnosti často ani neví, co je důležité. Třeba když se učíme látku, co nás nezajímá, ale je nutná pro postup, a přesto nám paměť nevychází vstříc.

Přemýšlej nad textem. Při čtení nebo po dočtení. Shrň si téma a zaujmi k němu stanovisko. Tohle je velmi důležité, protože mozek si spíš pamatuje to, co v nás vyvolá nějaký pocit. Ať už tě text nadchl, nebo naštval tím, jak byl nudný, prožij si tu emoci a neschovávej se do lhostejnosti.

Zaujalo tě něco? Zapisuj! Je jedno, jestli do notesu, mobilu nebo do nějaké appky. Já používám Goodreads i Evernote. Přidej poznámku, proč si to vůbec zapisuješ nebo myšlenky, které v tobě pasáž vyvolala. Zapiš si i stránku nebo lehce popiš kontext, kde se ta část nacházela. Pokud ti nevadí psát do knih, vepisuj tužkou a podtrhuj. Můžeš si vymyslet svůj systém značek, které pro vepisování budeš používat a poznamenávat s nimi, co se ti líbilo, co tě naštvalo, co vyžaduje kontemplaci, co chceš víc prozkoumat…

Dlouhé pasáže si jednoduše ofoť, ale nenech je pak hnít v mobilu.

„Otravuj“ ostatní. Máš známého, kterého zajímá téma, o kterém čteš? Tak se o tom spolu bavte. Oběma to prohloubí znalosti a třeba si doporučíte něco dalšího. Navíc je fajn, když pak lidi začne zajímat tvůj názor a věří, že má cenu za tebou jít a bavit se. Je to přesně ta motivace, která nás vede číst víc, aniž bychom si to uvědomovali.

Ztrácej se v knihách

Konečně knihy! Aplikuj na ně výše uvedené a neboj se jejich tloušťky.

Udělej si seznam, co všechno si chceš přečíst. Každý má nejspíš knihy, které odkládal, nebo o kterých sní, že si je jednou přečte. Nebo se nech inspirovat. Seznam můžeš vyrobit i na nějaké ze sociálních sítí, které jsem už zmínila.

Začni zlehka. Vem do ruky nejprve krátké povídky, humory nebo autora fantasy, kterého jsi četl v pubertě. Styl, který už známe, se čte lépe. Klidně knihu nejprve prolistuj a přečti si náhodný odstavec. Jak autor píše? Je to láska na první pohled? Pokud ne, přečti si nejprve to, co je tvým šálkem kávy. Čím víc lehčích knih dočteš, tím spíš se pak dostaneš i k těm náročnějším.

Takže si svůj seznam a knihovnu srovnej, ať nemáš na očích pořád to, co tě vlastně straší.

Koukni, kde se dají tituly sehnat. Nekupuj moc knih dopředu a ještě za plnou cenu. Pak tě třeba bude stresovat, kolik peněz utrácíš a hned to srazí tvoji motivaci. Půjčuj si z knihovny nebo od přátel. Koukni, co syslí babička v příborníku. Prohledej internet. Plno antikvariátů má e-shop. Můj nejoblíbenější je Knihobot, kde můžeš svoje dočtené knihy také jednoduše prodat.

Podváděj! Tedy pokud bereš audioknihy jako podvod. Někomu tak číst nejde, ale pokud tobě mluvené slovo nevadí a tituly, co tě zajímají, namluvené jsou, tak se po nich vrhni. Hlavně zpočátku ti to ulehčí cestu. Ale i v tomto případě platí, že musíš mít na poslech klid (i když automatizovaná činnost při nich tolik nevadí). Po dohrání souboru se na chvíli zamysli, o čem vlastně ta část byla. Někdy ani nevíme, že jsme přestali vnímat.

Vyzrát na nějaké dílo můžeš i s pomocí rozhlasové appky, kde je hromada mluveného slova.

Přemýšlej, zapisuj, sdílej & opakuj

A jestli rozečteš něco, co tě začne vyloženě trápit, a jediné, co tě nutí číst dál, je tvoje tvrdohlavost, tak se zastav.

Je to jen kniha.

Nic ti vyčítat nemůže. Nebylo by tedy lepší začíst se do něčeho, co tě bude bavit? Za rok se třeba k té potvoře vrátíš a najednou čtení půjde jako po másle. Děj s tebou souzní a dá ti mnohem víc, než při tom peklu před rokem. Prostě si trochu věř. Ale nenech se omámit leností.

Najdi mě na Goodreads (nebo na Databázi knih, ale tu používám méně) & Pocketu. Nebo se ozvi přes Twitter, Facebook, či Instagram a vynadej mi, že se ten článek nedal číst.